Aprila 2016. članovi Hleb Teatra osnivaju i registruju u APR-u Udruženje Umentička Utopija, zvanično udruženje koje će predstavljati njih, njihove saradnike i mlade umetnike okupljene oko njihovih projekata.

Evo dela statuta koji govori o našim ciljevima:
Istraživanje i kreiranje novih oblika umetničkog stvaralaštva i obrazovanja iz oblasti scenske, vizuelne i filmske umetnosti i popularizacija ovih delatnosti u javnosti.
Promocija, unapređenje i zaštita ljudskih prava i sloboda , i to pre svega ženskih, dečijih, manjinskih i prava marginalizovanih i ranjivih grupa.
Razvoj ekološke svesti kroz umetničke, kulturne, obrazovne akcije i organizaciju seminara, radionica, festivala i drugih manifestacija.
Razvoj i promocija multidisciplinarnih umetničkih praksi.
Podsticanje istinskog poštovanja različitosti i ravnopravnosti u društvu.
Afirmacija vrednosti građanskog društva i ljudskih prava kroz umetnost i kreativno izražavanje.
Podsticanje inkluzije omladine i marginalizovanih grupa u društvo primenom neformalnog obrazovanja.
Stvaranje modernog kulturno-edukativnog centra za savremenu umetnost u cilju promocije i prezentacije kvalitetnih dela nezavisne umetničke scene.
Dosadašnje iskustvo u produkciji i organizaciji članova Umetničke Utopije:
- Ko-produkcija i organizacija projekta „Razočarana nada“ i predstave „Doček“ (2015/2016) (Hleb Teatar, Pekarna Magdalenske Mreže i Bitef)
- Koprodukcija i organizacija projekta „Žene na frontu“, prve novozelandsko srpske ko-produkcije koja je rezultirala predstavom „Sestre po oružju“ (2014.) (AKE AKE Teatar i Hleb Teatar kroz UDUS)
- Produkcija i organizacija predstave i istraživačkog projekta „O savesti-esej u pokretu o Dadi Vujasinovic“.(Hleb Teatra kroz UDUS)
- Organizacija 16. i 17. Bitef Polifonije (2015. i 2016.) pratećeg programa Bitef-a. (nosilac projekta Cedeum i Bitef)
- Osnivanje, organizacija i produkcija Prvog, Drugog i Trećeg Mater Terra Festivala (2014, 2015, 2016 godine) (Nosilac projekta Cedeum)
- Članovi organizacionih timova DAH Teatra Centra za pozorišna istraživanja za međunarodne Festivale:
- Prenošenje plamena (2011)
- Trajanje i transformacija (2001)
- Festival radionica (1996)
- Umetnost spašava život (1994)
- Produkcija i organizacija projekta AKAVA SEM AMEN-OVO SMO MI sa romskom i srpskom decom (2004-2005) (nosilac Dah Teatar Centar za pozorišna istraživanja, autorka projekta Sanja Krsmanović Tasić)